Tak dla Zdrowia logo

Profilaktyka raka

Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki

Eksperci: Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki

Są znacznie skuteczniejsze od poprzednio stosowanych, wydłużają życie i dobrze sprawdzają się w  leczeniu chorych z zaawansowanym nowotworem nerki. O dostęp do innowacyjnych terapii raka nerki apelują eksperci, organizacje i pacjenci.

Więcej…

 

Ustrzeż się raka prostaty – badaj się!

Listopad to miesiąc międzynarodowej akcji społecznej poświęconej promocji profilaktyki nowotworów: prostaty i jąder. W Polsce pierwsza z wymienionych przypadłości stanowi jedną z najbardziej powszechnych chorób występujących u mężczyzn.

W 2015 roku zapadnie na nią aż 14 000 Polaków. Kluczowa jest świadomość zagrożenia – im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie.

Więcej…

 

Ciężkie choroby płuc - trudna diagnoza, większe możliwości w zakresie leczenia

Każdego roku umiera z ich powodu około 37 tysięcy Polaków. Mowa o czterech ciężkich chorobach płuc: raku płuca, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), astmie i samoistnym włóknieniu płuc. W liczbach bezwzględnych najwięcej Polaków, bo aż 20 tysięcy rocznie umiera z powodu raka płuc.

Drugą przyczyną śmiertelności w tej grupie chorób jest POChP, odpowiadające za 15 tys. zgonów rocznie, trzecią – astma (1,5 tys. zgonów). Najgorsze rokowania mają natomiast pacjenci z rakiem płuca oraz chorujący na samoistne włóknienie płuc. Tylko połowa osób z tą mało znaną chorobą, jaką jest samoistne włóknienie płuc, przeżyje 3 lata od momentu postawienia diagnozy.

Więcej…

 

Papieros - seryjny zabójca nr 1 w Polsce

Trucizna w postaci substancji smolistych, duszenie, niemożność złapania oddechu czy nagły chwyt za serce. Tak na życie wielu Polaków czyha zabójca nr 1  - papieros. To właśnie on, jest główną postacią kryminalnej serii stworzonej na potrzeby ogólnopolskiej kampanii społecznej „Koniec z papierosem”.

Kampania zainicjowana została przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w ramach obchodów Światowego Dnia bez Papierosa, kiedy na całym świecie podejmuje się temat problemu zdrowotnego, jakim jest palenie papierosów i namawia się palaczy do rzucenia nałogu. Intensyfikacja działań planowana jest w listopadzie kiedy obchodzone są Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu oraz Światowy Dzień Walki z POCHP.

Więcej…

 

5 porcji warzyw i owoców dziennie dla Twojego zdrowia

Soczysty owoc, pachnące warzywo czy szklanka owocowego lub warzywnego soku – czy coś je rożni od siebie, wyjaśnia dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca aby spożywać min. 400 g warzyw i owoców dziennie, w pięciu porcjach. Zgodnie z zaleceniami WHO i naszego rodzimego Instytutu Żywności i Żywienia, jedną z tych porcji może stanowić szklanka soku.

 

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł

Amazonki_ruch społeczny_logo